Tack alla som hjälpt mig med att svara på när ni brukar läsa bloggar. Som ni kanske redan märkt kommer inläggen på 2xlblog nu senare än förut.
Dagens lilla fundering handlar om att uttrycka sig.
- Jag är helt säker på vi påverkar våra tankar med vilka ord vi väljer.
- Jag vill till och med påstå att orden styr vårt beteende.
De kan hindra oss när vi väljer att inte tro på oss själva fullt ut och redan i tanken väljer tveksamma formuleringar. Men vi kan också dra nytta av orden!
Men nu pratar jag väl värre smörja än vanligt? Nej då, jag ska förklara precis hur jag menar:
Ett litet exempel som inte alls har med viktkamp att göra är vårt köksbygge förra sommaren.
För att få ihop alltsammans på en dryg månad och inte stå utan kök hela hösten behövde vi verkligen göra allt i precis rätt ordning. Väl medvetna om att vi väldigt lätt hamnar i beslutsvånda bestämde vi oss för att göra en seriös projektplan.
Målen formulerade vi som om de redan hade uppfyllts: ”Den 3 juli har vi beställt alla skåp, bänkskivor och vitvaror.”
Och vad var vitsen med det då?
Jo, det gav en tydlig bild av vilket läge vi skulle ha just 3/7 2011. Eftersom de tankar man tänker styr ens handlingar, kunde vi med denna bild på näthinnan göra rätt saker för att nå just det målet; välja färger, ta mått, besluta om utseende på skåpluckor, bänkskivor etc. På så vis kunde först om främst vi få iväg beställningen och så jobba på med allt rivande och grovjobb medan bänkskivan tillverkades och levererades.
Varför är det viktigt att använda ord som beskriver hur något ÄR?
Jo, hjärnan är usel på att skapa bilder av luddigt formulerade resultat och framför allt helt kass på att se något som INTE ska hända.
Föreställ dig att målet ovan istället hade varit formulerat så här:
Vi ska försöka se till att vi bestämmer färger och luckor så att vi kan beställa köket så fort som möjligt.
Går det att se det målet? Kan man låta sig styras mot det?
En annan variant är att tänka:
Jag får absolut INTE tappa den här koppen. Jag får INTE snubbla nu!
Vad brukar hända? Varför då, tro?!?
Och vad har det här med viktminskning med långsiktig framgång och viktstabilitet att göra?
Jo, om vi:
- väljer rätt ord för att formulera våra mål
- är noga med hur vi uttrycker oss kring våra aktiviteter
- tänker till en extra gång på vad vi säger om oss själva
så har vi skaffat ett riktigt smart verktyg för att lyckas ännu bättre!
Testa!
- På min 30-årsdag i juni väger jag under 100 kg. Istället för Jag ska försöka gå ner 14 kilo till i sommar.
- Jag tränar 2 ggr varje vecka och går minst 10000 steg/dag. Istället för Jag ska försöka hinna träna regelbundet.
- På Nyårsafton 2012 har jag en figursydd klänning med spetsärmar och känner mig toppensnygg!
Språket är kanonbra på att manipulera den lättlurade hjärnan. Det är något man kan använda till sin fördel! Man får träna på och övertyga sig själv om hur det egentligen ÄR:
- Ta massor av bilder.
- Titta ofta i spegeln.
- Välja rätt ord även i tankarna om sig själv.
Har ni provat? Funkar det?
Jättebra inlägg och något jag ska bli bättre på 🙂
Tack 🙂 Då är du det snart!
Som du skriver gäller det ju det mesta i livet. Jag som jobbar med män allena har fått använda mitt språk på ett helt annat sätt senaste åren. Det får inte finnas utrymme för tveksamheter eller ”vad tycker du” utan det ska vara klart, kort och direkt. Annars funkar det inte att jobba. Det jag istället märkt är att det är ett språk som ställer till det när jag talar med kvinnor som vill vara en del av sammanhanget istället för tillsagda hahaha.
Jag letade målbilder när jag skulle gå ner i vikt och hittade en varpå folk sa ”hmm… du kanske skulle välja en annan så du inte blir ledsen om du inte lyckas”
Eh? Det fanns inte på kartan att jag inte skulle lyckas. Orden har varit ”Jag ska” inte ”jag ska försöka”
Härligt lång kommentar 🙂 Det är helt klart ett mycket intressant ämne överallt i livet. Jag har jobbat mycket med projektstyrning och det kunde vara hur svårt som helst även att få män i höga positioner i stora företag att vara tillräckligt konkreta när det kom till att sätta mål på pränt. Det är lite som att man skyddar sig mot misslyckanden genom att inte våga formulera det som ska vara uppnått vid en viss tidpunkt. Det är även lättare att skylla på andra omständigheter än en själv om man är lite lagom ”luddig”. När man verkligen är tydlig och mätbar ser man också vad som krävs av en för att nå målet.
Själv älskar jag tydlighet!
Tack för ett bra och för mig tankevärd inlägg som satt igång en massa tankar.
Tack
Tack! Vad roligt att höra 🙂
Ping: Första delmålet nått! | Glamouramamama
Tack, vad snällt att du länkat och så jätteroligt att inspirera. Vilken fin beskrivning av nästa sommar!!:) Ser fram emot bilderna!!
Du är så bra! Tack!
Åh vad du är gullig! Tack snälla 🙂
Ping: Stor belöning vid senaste besöket i hjärnkontoret | 2xlblog – Om vikt och hälsa
Gabriela A. comentou em 29 de janeiro de 2010 às 17:50. Pe!iitAtnda falando do SPFW, você produziu a trilha de algum desfile dessa vez? Se não, teve alguma trilha de algum desfile que você gostou muito? Beijosss e amo aqui =)
…sigh…. this colour… it's just so beautiful… and so beautiful on you…I must try my gold crackle laze again! I completely forgot I had this until I saw your bejewelled (matching your rings) nails!
I wonder if we started to use reverse psychology on them and tell them that they're wearing a dirty nasty shirt…you think that they'd get a stain on it then?