Ett passande namn på Törnrosa som sov i hundra år… När jag var liten var jag dock väldigt oromantiskt och hade mer morbida tankar om förruttnelse och hur hur snygg hon egentligen skulle ha sett ut när prinsen väl tagit sig igenom den ”kämpahöga häcken” 😉
Men om man bortser från sagans förtrollning och stillastående tid så lär sömn vara ett förträfligt skönhetsmedel och en viktig ingrediens i viktnedgång och viktstabilitet.

När hästar ligger i hagen håller någon av dem vakt – den lille Acke får vara vaken när store Nalle sover.
Själv har jag sovit riktigt dåligt i natt, för första gången på väldigt länge. Jag har funderat en stund på hur det kommer sig och har konstaterat att jag dels har mycket som snurrar i huvudet, men framför allt att jag inte tränat på så länge pga sjukdom.
(Förutom den korkade springturen i måndags. Nu verkar det, ta i trä, vara på väg att gå över. Jag kan i alla fall svälja ordentligt idag 🙂
Så motion är alltså positivt för god nattsömn och sömn är positivt för viktminskning. Låter som en riktigt god cirkel, så länge man inte är för trött för att motionera 🙂
Ur min egen bok kommer klippet nedan. Det är från den allra första hela dagen med Itrim 10 augusti 2011.
Jag vet att flera av mina bloggvänner och Itrimkompisar fått i uppdrag att verkligen se över sina stress- och sömnvanor. Då de har förbättrat dem har även viktresultaten fått en skjuts.
Hoppas att ni har en skön lördagskväll och sover gott sedan!