Så har 2 veckor passerat av den kroppsliga Vårstädning jag bestämde mig för att genomföra under april. Söndag 31 mars satte jag målen i Det här är inget aprilskämt och här är resultatet:
- Varje vecka gör jag 2 Pulspass; ett Medel och ett Intensivt – 2 v Check!
- Varje vecka springer jag 3 rundor enligt Löpskolans schema – 2 v Check!
- Varje dag dricker jag 2 liter vatten – 2 v Check!
- Jag äter enligt ”Handflate-metoden” och varje mål innehåller två knytnävar grönsaker/frukt/bär – 2 v Check! Det var inte enkelt igår, men det gick:
- Jag dricker ingen alkohol före makens 50-årsdag 29 april. – 2 v Check! Svårast att hålla – det var verkligen läge att fira igår kväll, men det fick duga med nya Ramlösan ”Key Lime/Pineapple”.
En hemlis kan jag avslöja direkt – jag skrev resultatet ovan redan för en vecka sedan! 😉
Så använder jag mina tankar för att målstyra mig själv.
Det är ett knep som jag lärde mig som projektledare för flera år sedan. .. ”Skriv protokollet redan före mötet så är chansen stor att du uppnår det du vill”, sa min mentor. Självklart måste man ta in andras synpunkter och erfarenheter – vad vore annars ett möte bra för – men idén i sig är ett utmärkt exempel på hur man kan arbeta med att styra sig mot sina mål.
För drygt 1 ½ år sedan tog mig 68 dagar att nå mitt första mål: Att vara normalviktig.
För att bekräfta att det första målet var uppnått köpte jag nya kläder i en vanlig affär, i en vanlig storlek!
Vad tänker ni om målstyrning? Någon som provat att skriva ner sina mål som om de redan är uppnådda?
Jag tror ansolut på målstyrning. Fast jag har en tendens till att ”glömma bort mig lite”. Nu ska jag snart iväg på galej men när jag kommer hem igen den 23/4 tänkte jag strama upp det hela och ta mig framåt mot mål. Det kommer att bli några planerade avsteg men annars är det jag som kör så det rycker och håller mig till min plan.
Tack för peppande inlägg.
Tack Camilla 🙂 Du om någon är ju målinriktad! Dina semesterveckor med träning och bra mat var otroliga!!
Tack ja det har du rätt i. Motionen höll jag superbra men maten var lite slapp efter ett tag. Fast det fungerade ju bra ändå i slutändan…. Tack för påminnelsen. Det är bra att bli påmind ibland.
Vardsågod 🙂 En bonus med att blogga är nog just att man själv också kan bläddra tillbaka och se att man gjort väldigt många bra saker 🙂
Mål och ”krysslistor” är bra för mig. Jag vill så gärna ha mina kryss i boken så jag håller mig till mina förhållningsregler då. Fast just nu har jag inga krysslistor…
Varför har du inte det nu då? Alltså bara nyfiken 😉
En kombo av lättja, en tro att det inte behövs just nu, och stress eller snarare anpassning till mitt nya liv som hästägare.
Fast jag borde göra en kryssruta för ”godisfri” iofs 🙂 Alltid något 🙂
Jamen gör det 🙂 Ett litet kryss är alltid trevligt 😉
Vilken bra ide att skriva målen i förväg! Då blir det lite som en ”självuppfyllande profetia” och det är man ju ofta rätt bra på redan… fast då brukar det vara med negativa förväntningar.
Jag har min målbild som hemuppgift den här veckan inför andra gruppträffen på itrim. Så detta kommer jag att ta till mig.
Tack för en jättebra blogg 🙂
Tack snälla Anna 🙂 Bra beskrivning – självuppfyllande profetia fast tvärtom , tack för den och Lycka Till!