Fick frågan av en väninna vid vår lunch idag; ”Du som vet en massa om mat och sådär, vad tycker du?”
Jag svarade som vanligt att jag inte deltar i religionskrig mellan olika dieter och att det som passar en själv är det rätta…
Men sen kom jag på att jag faktiskt har en åsikt som kanske kan vara till nytta för någon att höra, baserad på min egen erfarenhet av strikt diet, dvs de 12 första veckorna på Itrim.
Det flög runt en populär ”delning” på Facebook idag. Mark Levengoods synpunkt på 5:2-dieten:
Det Mark Levengood uttrycker är det jag lärde mig mha Itrim (ja visst, det finns ett inslag av ”dietprofet” över en inledande snabbdiet med måltidsersättningar-för den som så vill).
Men huvuddragen stämmer absolut:
Det som för mig var fördelen med en strikt diet de inledande veckorna var att slippa tänka alla på mat, menyer och inköp.
Att på så vis få utrymme att fokusera på att hitta mig själv och mitt märkliga matbeteende.
Det är ”dietfördelar” med diet på måltidsersättning, som jag inte kan se i en 5:2-diet.
Mer i ämnet har jag skrivit om t ex i:
Måltidsersättningar – mina erfarenheter och tips
Ha kul! Njut!
Rubriker som jag aldrig någonsin tidigare övervägt att sätta på en 9!!!-km löptur.
Ni tror bergis inte att jag är riktigt klok, men efter 8,56 km föreslog JAG, fd lataste kvinnan i mannaminne att vi skulle ”klämma milen redan idag”. Caroline hängde på, men jag fick lyssna på mina tår och avsluta enligt plan på prick 9010 meter á 7:16 min/km 🙂
Det var en obeskrivlig glädje och njutning över att nu vara så nära milen och känna att varken ork, flås eller muskler sätter stopp!
Nya Compeed i rätt storlek för tåblåsorna kommer att göra susen!
Du är såå grym!
Tack-du med!!! ❤
Åsikter har jag visst men precis som du har jag dom för mig själv.
Hittade bra artikel (För en gångs skull) i aftonbladet idag som handlar om höstens hetaste träningstrender och där mitt i allt fanns det, Stycket som säger allt:
Skippa dieten
Enligt nya studier har vi svenskar tröttnat på löpsedlarnas löften om drastisk viktnedgång. Nu vill vi ha en långsiktig plan för vårt välmående och strävar efter att uppnå verklig hälsobalans genom att äta med sunt förnuft, flera gånger om dagen. Att äta ekologisk och ren mat utan tillsatser har också blivit viktigare och var fjärde kvinna uppger numera att hon skäms när hon handlar lightprodukter, snacks eller färdigmat. Efter hästköttskandalen har vi också fått ett större behov av att verkligen veta var maten vi köper kommer ifrån. Med nya appen ”Bonde på köpet” från Lantbrukarnas Riksförbund kan du enkelt skanna av en varas streckkod med hjälp av telefonen och se var ingredienserna i den kommer ifrån.
Källa: Hälsofilen, Livsmedelsföretagen
Börjar folk komma till insikt tro? Jag håller tummarna!
Länk till artikeln: http://www.aftonbladet.se/wellness/article17365809.ab
Strålande Lotta! Visst ska vi hoppas! Det känns iallafall som att det är något sunt på gång, trots att löpsedlarna fortfarande slåss Med den ena viktsuccén efter den andra (en lång blond och en lång gråhårig vill jag minnas var extra snygga 😉 😉 Skämt åsido:
Jag tänker att pendeln kanske har svängt klart i sina ytterlägen och att något mer sansat håller på att få fäste .
Kram och tack för alla dina bra blogginlägg!!