Är det verkligen möjligt att hålla vikten över jul?

Det kan bara du själv svara på!

Jag har klarat det 2011-2014, så det vore väl tusan om jag inte skulle klara det även ett femte år…

Jennys Jul 2010

Jennys Jul 2010. Den sista överviktiga!

  • Men det låter ju inte klokt – ska man verkligen behöva hålla vikten över jul?
  • Man måste väl ändå kunna UNNA sig att få gå upp i vikt över jul i alla fall?
  • Visst – om du VILL, men det går att låta bli, utan att vara helt fanatisk…

Hur har jag burit mig åt då? 

Det skulle jag ju kunna skriva en oändligt lång bloggpost om, men jag gissar att ni, liksom jag, börjar bli lite smått upptagna nu med 24 dagar till Doppareda´n (Dopp-i grytan ja, sirapsvört badad i fet buljong, sån´t som man behövde på 30-talet för att hålla sig varm och mätt…)

Igår kväll var jag på Itrim Liljeholmen och höll ett inspirationsmöte på Jultema. Lovade då att hålla 2xl-bloggen/Facebooksidan uppdaterad á la ”Julkalender”.

Så, inför julen 2015 bjuder jag åter på Jennys Julkalender –  lite kortare, lite juligare, lite tipsigare, lite mindre filosofiskt (med en del länkar till inlägg med lite mer ”kött på benen” för den som vill, har tid och ork 😉

Chokladkalender

Annan sorts kalender….

Start i morgon, med flera dagar kvar alltså till att planera och göra kloka val!

I Balansgångsboken finns f ö ungefär 20 sidor om December, så där har ni ett och annat tänkvärt i Adventstid. Beställ gärna på jenny@2xlblog.com – jag lovar att den är framme på några dagar!

 

 

Lämna en kommentar

Under Balansgång, Hälsa, livskvalitet, Matmissbruk, Mental träning, Motion, Recept, träning, vikt, Viktminskning

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s