Ni som just hitta kalendern undrar kanske varför det redan är lucka 22, med en vecka till Julafton…
Svaret är helt enkelt att Min Jul förut började redan fredagen före första advent oavsett datum.
Då var det legitimt för mig att börja äta pepparkakor och gorgonzola och dricka glögg. Så fortsatte sedan mathögtiden dagligen fram till Tjugondag Knut =
6,24 veckor av ohämmat julfrossande.
Dagens lucka handlar om att tänka till en stund och värdera det positiva som faktiskt har åstadkommits under året. Lite som när Jultomten i verkstaden får reda på att Molly ätit sin spenat var da’ och skickar iväg hennes önskeklapp.
Det är vad jag gör under hela året som har den stora betydelsen, även när julhelgen och dess eventuella frestelser tornar upp sig!
Vi behöver alla olika ”pepp” och vi behöver olika stöd eller uppmuntran olika dagar. Dagens lucka är i stil med Tomtens tankar om Molly, nämligen att tillverka en mental eller konkret lista över sådant som inte är siffror på vågen:
- Vad har du gjort bra?
- Vilka små saker har du ändrat på ?
- Vilka nya erfarenheter har du fått?
- Vad har du uppnått?
Några exempel från mina hittills två år med sådana listor kanske kan inspirera:
2012 års lista såg ut såhär:
- Jag kan nu knyta även mitt vänstra skosnöre stående böjd över benet!
- Upptäckte jag att jag satte mig på vilken ledig plats som helst i tunnelbanan utan att fundera över om den var tillräckligt bred för mig.
- På restauranger tar jag den stol som erbjuds utan att tänka på om min stora bak ska få plats eller om jag pga mina tjocka lår kommer att hamna högt ovanför den jag äter tillsammans med.
- Första inköpet av en skjorta i storlek 38 gjordes på REA! Fjärran från specialbutikernas skyhöga priser på tillräckligt stora kläder.
2013 års lista ser ut såhär:
- Jag har åkt utför igen!
- En hel helg i skidbacken i fullt ös utan att knäna pajjade.
- Njöt av att meddela min vikt för inställning av låneskidornas bindningar
- Vårrruset 5 km löpning
- Gläder mig stort åt att inspirera andra i deras livsstilsförändringar:
- Min bok kom ut i april
- Under hösten och vintern har jag träffat massor av viktkämpar på Inspirationsmöten
- Jag har förekommit i media ett par gånger och fått möjlighet att berätta att det krävs mer än en ”rubrik-diet” …
- Första bikinin på åratal införskaffades till solsemestern.
- Tillbringade större delen av sommaren i shorts och linne
- Hässelbyloppet – en MIL!
- Spelar badminton ffg på 25 år
Hur ser DIN lista ut?